نگاهی بر خواص آلیاژ فلز برنج و شمش برنجی, مجله ی آنلاین صنایع فلزی، فلزات و آلیاژ ایران

نگاهی بر خواص آلیاژ فلز برنج و شمش برنجی

فروشگاه بازار برنج آنلاین مجموعه‌ای گسترده از پروفیل‌های برنجی برای استفاده در منزل یا کارگاه‌های تجاری دارد. همچنین مجموعه‌ای جامع از دسته‌ها و لوازم برنجی آماده برای استفاده فوری در دسترس دارد. ما درجه CZ108 ، CZ121 ، CZ126 و CZ130 از برنج را ارائه می دهیم و تمامی موجودی ما با استانداردهای و مشخصات مربوطه صنعتی سازگار است.

برنج یک آلیاژ از مس و روی است؛ میزان روی موجود، عامل اصلی تاثیرگذار بر انواع یا درجه های برنج است. استفاده از برنج در سراسر تاریخ شناخته شده است و به اوایل هزاره سوم قبل از میلاد در مناطق اطراف دریای اژه، عراق، گرجستان و ترکمنستان بازمی‌گردد، با این حال، برخی از کشف‌های معزول در چین به سالهای پنجم هزاره قبل از میلاد بازمی‌گردند. امپراتوری روم برای سکه هایش از برنج استفاده کرد و حتی در کتاب مقدس کینگ جیمز و برخی از آثار شکسپیر هم اشاره شده است.

برنج دارای یک درخشش زیبا و جذاب به رنگ طلایی است؛ با ترکیب قابلیت کار در کار و مقاومت بالا، یک راه حل کامل برای تولید قطعات با دوام و قابلیت زیباسازی است. از برنج برای ساخت سازهای موسیقی، قطعات ماشین کاری شده، قطعات کوره، جعبه های آتش، ریخته گری زینتی، لوازم جانبی فروشگاه، نوارهای استحکام بالا، استحکام معماری، قطعات پرچ، پلیت های برش شده، تبادل کننده های حرارتی و کاربردهای عمومی کارگری مس استفاده می شود. برنج هنگامی که ضربه می‌شود «جرقه نمی‌دهد» که این ویژگی باعث می‌شود تا برای استفاده در محیط‌های خطرناک یا قابل اشتعال، مناسب باشد.

برنج دارای حفظ خوبی از ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی در دماهای کریوژنیک است، به همراه ویژگی‌های غیرمغناطیسی آن، برنج برای استفاده در تجهیزات و ابزارهای الکتریکی و الکترونیکی بسیار مناسب است.

براس همچنین به دلیل ویژگی های ضد میکروبی / باکتری سوزانی خود شناخته شده است که در برابر MRSA و VRSA مؤثر است – برنج باکتری ها را در عرض چند ساعت پس از تماس کشته می کند و این اثر ضد میکروبی پیوسته است به گونه ای که این اثر ضد میکروبی به پایان نمی رسد. این عمل ضد میکروبی همچنین برای مقاومت در برابر رشد جانداران زنده مؤثر است که باعث می شود اجزایی مانند لوله ها و سطوح زیر آب بیش از حد به سبب جلبک و بارناکل پر شوند، این کمک می کند تا هزینه های تعمیر و نگهداری به طور چشم گیری کاهش یابد.

بیش از 60 نوع براس وجود دارد، که بیشترین تقسیم بندی ابتدایی آنها می تواند به سه خانواده اصلی، براس مس روی (Cu-Zn)، براس سرب دار (Cu، Zn، Pb) و براس قلع دار (Cu، Zn، Sn) تقسیم شود که سپس با توجه به ویژگی ها و کاربردهای خاص تر، می توان آنها را به زیر شاخه های بیشتری تقسیم کرد.

برنج سفید

برنج سفید بیش از 45 درصد وزنی روی (Zn) را شامل می‌شود و به طور صنعتی اهمیت چندانی ندارد. این نوع بیشتر به عنوان پایه‌ای برای آلیاژهای ریخته‌گری و برای استفاده در مواد مصرفی جوشکاری و لحیم کاری به‌کار می‌رود، زیرا برای دیگر کاربردها پرخطر است.

برنج آلفا

برنج‌های آلفا به طور کلی شامل کمتر از 37 درصد روی هستند. ساختار میکروسکوپی این برنج‌ها ساختار بلوری مرکزی صورت مرکزی است که می‌توان آن‌ها را با استفاده از فرآیند کاردگی سرد شکل داد. برنج‌های آلفا برای ساخت قطعاتی مانند پین‌ها، پیچ‌ها، واشرها، قطعات کاردی، تبادل‌کننده‌های گرمایی، اتصالات سریع، پین‌های مهر و موم و دیگر قطعات ماشین کاری استفاده می‌شود.

بتا براس

براس بتا بیشتر از براس آلفا را دارای روی درصد روی ۴۵% یا بیشتر می‌باشد. براس بتا تنها در دمای بالا می‌تواند شکل گیری کند و کمتر از براس آلفا انعطاف‌پذیر است، اما نسبت به براس آلفا و آلفا-بتا قدرت بیشتری دارد. این براس‌ها دارای ساختار بلوری مکعب مرکزی بدنه هستند و معمولاً برای تولید قطعات با شکل‌های پیچیده، سوپاپ‌های آب، چشمه‌های تزئینی و ساختارهای آبی زینتی، تکثیر و برای تولید قطعات با الگوی کهنه و معماری استفاده می‌شوند.

آلفا-بتا

آلفا-بتا یا برنز دوفازی شامل مقداری بین 37 درصد و 45 درصد روی است و از دو ساختار مختلف آلفا و بتا تشکیل شده است. تعادل ساختار فاز آلفا و بتا توسط محتوای روی تغییر می کند. برنز دوفازی سخت تر، دوکتیلیته سرد کمتر و مقاومت بیشتری نسبت به برنز آلفا دارد. برنز دوفازی نسبت به برنز آلفا به دلیل محتوای بیشتر روی، ارزان تر است اما ممکن است به زنگ زدگی دزینفیکاسیونی بیشتری دچار شود. برنز آلفا-بتا برای استفاده در تولید بندها، استخر های آبی زینتی، لوله های گاز، شیرهای رادیاتور و اتصالات لوله مناسب است.

این گروه ها شامل یک کلاس بزرگی از آلیاژهایی هستند که با استفاده از مقادیر مختلفی از عناصر آلیاژی، برنزی با خاصیت مناسب برای برآورده کردن یک نیاز خاص ایجاد می شود. به عنوان مثال، اضافه کردن قلع برای مهار زنگ زدگی روی، درجه های برنز “ادمیرالتی” را ایجاد می کند. اضافه کردن آهن، یک آلیاژ مقاوم در برابر زنگ زدگی و مقاوم در برابر دریایی های پرخطر برای خدمات دریایی را ایجاد می کند، اضافه کردن آرسنیک، مقاومت زنگ زدگی را بدون تأثیر بر سایر خواص برنز پایه به طور چشمگیری افزایش می دهد و اضافه کردن سرب، ماشین کاری برخی از برنزها را بهبود می بخشد.

مقاومت در برابر خوردگی

برنج در اکثر برنامه های جوشیدنی و غوطه ور شده دارای مقاومت در برابر خوردگی ‘خوب’ تا ‘عالی’ است. افزودن آرسنیک خواص مقاومت در برابر خوردگی آن را افزایش می دهد و مناسب برای استفاده در زیرزمین، زیرآب، پردازش شیمیایی و توربین بخار است.

در برنامه های خارجی، یک لایه خوردگی سطحی بر روی سطح برنج شکل می گیرد که یک پاتینای سبز محافظ را ایجاد می کند؛ برنج زیرین توسط پاتینا تحت تاثیر قرار نمی گیرد و زنگ نمی زند. برای حذف یا کنترل رشد پاتینای نامطلوب، برنج می تواند با روش های دستی و مکانیکی سابقه زده شود. استفاده از لاک نیز رشد پاتینا را کاهش می دهد و رنگ طبیعی اولیه برنج را حفظ می کند.

همچنین برنج می تواند با موفقیت با کروم، نیکل، قلع، نقره و طلا انامل یا پلیت شود.

تمیز کردن برنج

همانطور که با تمامی فلزات است، برای تمیز کردن برنج باید با آرامش شروع کرد و در صورتی که روش‌های قبلی نتیجه ندهند، به روش‌های سخت‌تر پرداخت.

ابتدا، از یک محلول آب گرم و صابون با استفاده از یک پارچه نرم در جهت چوب بافت برنج استفاده کنید و پس از آن آن را خشک کنید.

سپس، از یک پولیش فلزی تجاری که برای استفاده بر روی برنج تهیه شده باشد استفاده کنید. این‌گونه پولیش‌ها در دسترس به طور گسترده تجاری موجود هستند.

و در نهایت، با استفاده از دیسک‌های و پد‌های پولیشی مرغوبیت فلز را بیشتر کنید. در استفاده از این روش‌های پوشش سطحی باید با احتیاط عمل کرد تا برلیانس فلز آسیب نبیند.

بازیافت

تمامی گریدهای برنج می‌توانند بدون از دست دادن ویژگی‌های شیمیایی اولیه بازیافت شوند. برنج درصد خوبی از ارزش خرید اولیه خود را حفظ می‌کند و سرباره و قطعات ناقص می‌توانند بازیافت شوند و به اقتصاد استفاده کمک کنند؛ این بخصوص زمانی قابل اجراست که با حجم بزرگی از برنج با ماشین کاری آزاد CZ121 کار می‌کنیم.

CZ108
CZ130
CZ121
CZ126

CZ108 یا CW508L
به نام مس زرد یا برنج زرد نیز شناخته می‌شود. این گرید محبوبی از برنج آلفا به شدت در پروژه‌های کولدهدینگ استفاده می‌شود و دارای قابلیت کاری گرم و سرد مناسبی است که آن را برای محصولات متنوعی مناسب می‌کند. ویژگی‌های خوب کاری و مقاومت در برابر خوردگی در کنار کیفیت مناسب ماشینکاری و امتیازات خوب خمشی آن، آن را برای استفاده در تولید اجزاء داخلی و خارجی تزئینی، مخازن رادیاتور، گرم کن‌ها، قطعات لامپ، کامپوننت‌های سوییچ، صفحات خالی و چرخ‌ها و برای مس‌کاری عمومی، مناسب می‌کند.

قابلیت ماشینکاری

این نوع از برنج دارای قابلیت ماشینکاری “متوسط” است. این درجه دارای 35% امتیاز (برنج فری کاتینگ دارای 100% امتیاز است). برای بهترین نتایج از سرعت‌های کند با فید نورانی بسیار کم استفاده شود.

قابلیت شکل‌دهی

CZ108 دارای خلوص بالایی است که برای شکل‌دهی سرد بسیار مناسب است. این درجه بیشترین کاربرد را در برنامه‌هایی دارد که نیاز به خمیدگی شدید دارند.

کار سرد

CZ108 دارای خواص خوبی در کار سرد است؛ برای فرآیندهای سرد شکل دهی و تولید سرد با کیفیت بسیار خوبی قابلیت استحصال دارد.

Hot working
فرایند ساخت به روش گرمایی برای CZ108 به صورت مناسب تعریف شده است – آن را می‌توان گرم ورق، فورج، اکسترود و کشیدن نمود.

قابلیت کششی
CZ108 بسیار کشش‌پذیر و قابل انعطاف است.

برش

تمام ابزارهای دستی و مکانیکی برای این نوع مس مناسب هستند و همچنین می‌توان از تجهیزات برش گازی، فلزیاب و پلاسما استفاده کرد.

ابزارهای دستی و ابزار برش با تیغه‌ی دنده‌ای می‌توانند بدون تاثیر بر مقاومت مواد، برش را انجام دهند. بسیاری از مهندسین مدل و جواهر سازان اجزای کوچک را در یک میله محکم یا بلوک میتری قرار داده و روی خط برش خطی را با یک چاقوی صنعتی رسم می‌کنند، سپس اطراف خط را به آرامی حرکت می‌دهند تا قطعه به راحتی از هم جدا شود.

استفاده از تیغه‌های کاربیدی با میزهای برش و تراش، با حداقل تا بدون نیاز به روانکاری توصیه می‌شود.

اگر فلز در حال سوراخ‌کاری است، استفاده از کمی روانکاری WD40 یا مواد روان‌کننده مشابه پیشنهاد می‌شود.

جوشکاری

CZ108 با استفاده از تمام روش‌های مختلف جوشکاری ادغامی با موفقیت جوش می‌شود. بهترین نتیجه با لحیم کاری و جوشکاری نرم با ماده نرمال به دست می‌آید که به عنوان عالی تعریف شده است. جوشکاری اکسی‌استیلن به عنوان خوب و حفاظت گاز به عنوان متوسط درجه بندی شده است. روش‌های برش فلش و جوشکاری نقطه‌ای و ردیفی نیز هر دو به عنوان “متوسط” در نظر گرفته می‌شوند.
نرم کردن

CZ108 ممکن است در طول فرآیندهای کاری، نرم شدن و تسکین استرس نیاز داشته باشد.

برای نرم کردن، قطعه را تا ۴۵۰-۶۵۰ درجه سانتیگراد گرم کرده و سپس آن را بگذارید تا سرد شود یا کار روی قطعه را ادامه دهید. چرخه‌های سریع که امکان تشکیل شکست‌های سریع و رشد بیش از حد دانه‌ای را ایجاد می‌کند، باید از آن‌ها پرهیز شود.

برای تکمیل چرخه تسکین استرس، باید قطعه را تا دمای بین ۲۵۰-۳۰۰ درجه سانتیگراد برای مدتی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه گرم کنید. اگر تمایل دارید، می‌توانید از یک تورچ گاز دستی استفاده کنید و قطعه را به درجه قرمز متوسط گرم کنید و سپس به خنک شدن بگذارید.

سخت‌شدن

برنج به‌وسیلهٔ سخت‌شدن کاری و وقتی که گرم شده و سپس به‌طور آرام خنثی می‌شود، سخت می‌شود. اگر سخت‌شدگی سنی بر قطعه اثر گذاشته باشد، باید آن را مجدداً توسط تحلیل حرارتی به حالت اولیه بازگردانید.

تقسیم‌دمایی

برای تقسیم‌دمایی CZ108 باید قطعه را به مدت نیم تا یک ساعت (بسته به اندازه قطعه) در دمای ۴۰۰ درجهٔ سانتی‌گراد در کوره نگه داشت. سپس قطعه را از کوره خارج کرده و روی آجر آتشی یا مواد مشابه قرار دهید تا خنک شود. با تغییر زمان‌بندی و دمای کمی، می‌توان به‌صورت موفقیت‌آمیزی مجموعه‌ای از تقسیم‌دماها را به‌دست آورد.

مقاومت در برابر خوردگی

تمامی انواع برنج‌ها مقاومت بسیار خوب تا عالی در برابر خوردگی دارند. هرگونه پاتینا غیرمطلوبی که ممکن است به‌صورت طبیعی ایجاد شود می‌تواند با ساطع کردن یا اعمال لاک، مواد انامل یا روش‌های سطحی آبکاری جلوگیری شود.

کوبیدن

نتایج کوبیدن با روش‌های کوبیدن سرد و گرم به‌عنوان بسیار خوب شناخته شده است. روش‌های استمپینگ نیز برای این درجه اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند و ریختن در محیط‌های صنعتی یا کارگاه‌های خانگی نتایج بسیار خوبی را به‌دنبال دارد.

اشتراک با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!