فرایند تولید آلیاژ‌ برنج: مروری بر فرایند صنعتی, مجله ی آنلاین صنایع فلزی، فلزات و آلیاژ ایران

فرایند تولید آلیاژ‌ برنج: مروری بر فرایند صنعتی

فرایند تولید آلیاژ های مختلف برنج در صنعت: یکی از با اهمیت ترین مراحل اجرایی و زیر ساختی است که اهمیت آن در کیفیت محصول نهایی مشخص میگردد: در مقاله ی زیر به بررسی فرایند تولید آلیاژ برنج در صنعت می پردازیم .

۱- ذوب کردن

در این فرآیند، در ابتدا آلیاژ مس در یک کوره الکتریکی در دمای ۱۰۵۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. پس از ذوب کردن مس، آلیاژ مس به نسبت معینی از روی اضافه می‌شود. گاهی اوقات مقداری کمی روی اضافی به آلیاژ مس اضافه می‌شود تا تبخیر روی در طول فرایند ذوب را جبران کند. سپس فلز مذاب در چارچوب مکعبی قرار داده می‌شود و اجازه داده می‌شود تا قبل از انجماد در صفحات سرد شود.

۲- نورد داغ

در این مرحله، فلز را در کوره قرار داده و حرارت می‌دهیم تا به دمای مطلوب برسد. با دور زدن روی یک غلتک فولادی، ضخامت برنج کاهش داده می‌شود. عرض برنج هم در این عملیات افزایش می‌یابد. سپس برنج از طریق دستگاه اسکالپر سرد می‌شود. این دستگاه همچنین پوشش خارجی بسیار نازک برنج را که از اکسیدهایی تشکیل شده که هنگام قرار گرفتن فلز در معرض هوا تشکیل می‌شود را از بین می‌برد.

۳- آنیلینگ و نورد سرد

در نورد گرم، کار با برنج دشوارتر می‌شود. همچنین، انعطاف‌پذیری یا کشش آن را از دست می‌دهد. برنج باید ابتدا حرارت داده شود تا مقداری از سختی آن کاهش یابد و قبل از اینکه بتوان آن را بیشتر نورد کرد، انعطاف‌پذیرتر شود. آنیلینگ اصطلاحی برای این فرآیند است.

اشتراک با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!