شمش برنج چیست؟, مجله ی آنلاین صنایع فلزی، فلزات و آلیاژ ایران

شمش برنج چیست؟

برنج یک آلیاژ فلزی است که از مخلوطی از مس و روی به‌وجود می‌آید و با توجه به میزان روی موجود در آن، می‌توان خواص مکانیکی و الکتریکی متفاوتی در آن داشت. درصد روی در برنج می‌تواند از ۵ درصد تا ۴۵ درصد متغیر باشد.این میله برنجی به همراه میله برنزی که همراه آن است، توسط تولیدکننده برای آزمایش سازگاری فلزات تولید شده‌اند. شمش برنجی که در اینجا مشاهده می‌شود، دارای رنگ زرد – طلایی هست، اما رنگ برنج می‌تواند بین رنگ قرمز تا قهوه‌ای تیره تغییر کند، که به ترکیب و ترکیبات آلیاژ و تاثیرات آب‌وهوایی بستگی دارد.

به دلیل رنگ و خصوصیات زیبایی دیگر، برنجها اغلب در کاربردهای دکوراتیو مانند سخت افزار معماری مانند دستگیره ها و پایه های دستی استفاده می شوند. همچنین برنج نسبتاً آسان به ریختن است و خصوصیات صوتی خوبی دارد، بنابراین برای بسیاری از سازهای موسیقی به ماده انتخاب شده است. این ماده نه تنها برای ساخت “سازهای برنجی” مانند ترومبون و هورن فرانسه، بلکه برخی از سازهای بادی مانند ساکسوفون هم استفاده می شود. به دلیل محتوای بالای مس در برنج، دارای خواص ضد باکتری می باشد. برای اینکه این سازها با دهان اجرا شود، به طور معمول برنج نسبت به فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم که خواص صوتی خوبی دارند اما به سرعت توسط میکروارگانیسم ها کولونی شده مورد ترجیح قرار می گیرد.

شمش های برنجی، شکل مورد معامله و مورد قبول در بازار برنج جهانی میباشند که با تعیین خلوص و ویژگی های برنج شمش شده به راحتی در بازار خرید و فروش می شوند. این شمش ها می توانند در ابعاد و اندازه های مختلف توسط صنایع مختلف سفارش گذاری و پیاده سازی شوند.

اشتراک با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!